RSS
czwartek, 15 grudnia 2005
Karol Irzykowski "Uwagi do Pałuby"
Albo to ciągłe bredzenie na temat myśli i czynu juz się uszami przelewa. Do kroćset diabłów! człowiek ma wrażenie, jakby żył wśród samych pozytywek. Czas najwyższy, żeby ktoś palnął pieścią w stół i krzyknął: Głupstwa  gadacie! 
20:46, belakiss
Link Dodaj komentarz »
Karol Irzykowski "Uwagi do Pałuby"
Jeszcze dawno temu lubiłem czytać wywody naukowe o tym, jakie cechy znamionuja geniusza, a jakie talent, i próbując tych cech tak, jak sie próbuje różnych kapeluszy w sklepie, zazwyczaj orzekałem, że jestem geniuszem.
20:22, belakiss
Link Dodaj komentarz »
Karol Irzykowski "Uwagi do Pałuby"
Ciągle się mówi, że dzieła sztuki należy oceniać "sine ira et studio", że powinno sie krytykować tylko dzieło, a nie osobę autora. Bynajmniej! Wszakże nie rozchodzi się o dzieło, ale o stan psychiczny, z którego ono wynikło, o zapatrywania autora, o to, co w nim jest najdroższe i najlepsze, bo nie ma rzeczy bardziej osobistej niż poezja! Wykazując, że czyjeś dzieło jest głupie, unicestwiam intelektualną istotę autora - to nie ulega wątpliwości.
16:59, belakiss
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 grudnia 2005
Mieczysława Piotrowski "Złoty Robak"
Słyszeć niezabawność to zacząć umierać.
21:53, belakiss
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 grudnia 2005
Mieczysław Piotrowski "Złoty robak"
Wiedział, że jeśli się mylił, był głupcem. Ale miał jakąś ochotę zostać okrutnym głupcem, który za dużo myśli, w poprzek czyichś tajnych zamiarów - jakich? - w poprzek całej gęstwiny spraw niewiadomych.   
23:35, belakiss
Link Dodaj komentarz »
Mieczysław Piotrowski "Złoty robak"
    - Ludzie. Tłum. Ale... Naprawdę jest to garstka... U szczytu myślącego świata stoi kilku ludzi. Nie, nie, nie ci, którzy rządzą. Mówię o tych, którzy myślą. Jest to garstka, a krok dalej czarna otchłań. I tak płyną czasy. Ulicą płynie rzeka. Lecz to nie to, myślę o tych kilku. Gdyby tak pójść i odwiedzić każdego z tych kilku w domu, spojrzeć i stwierdzić, na co są chorzy i jak smutni, bezradni, przygięci w obliczeniach, ile im jeszcze zostało, można by sie powieśić na ostatnich z odwiedzanych schodów. 
23:32, belakiss
Link Dodaj komentarz »