RSS
czwartek, 30 czerwca 2005
Joseph Conrad "Zwycięstwo"
Powiedziałem ziemi, która mnie nosi: "Ja jestem ja, a ty jesteś cieniem." I tak jest - naprawdę! Ale widać nie można bezkarnie takich słów wymawiać. Oto mieszkam na cieniu zaludnionym przez cienie. Jak bezradny jest człowiek wobec cieni! Jakże je zastraszyć, przekonać, oprzeć się im albo przeciwstawić? 
13:28, belakiss
Link Dodaj komentarz »
Greg Egan "Stan Wyczerpania"
Freud obarczył kulturę zachodu dziwacznym stwierdzeniem, że najmniej brane pod rozwagę wypowiedzi są w magiczny sposób najprawdziwsze, refleksja nic nie dodaje, a ego albo cenzuruje, albo kłamię.
13:04, belakiss
Link Dodaj komentarz »
sobota, 25 czerwca 2005
mówi Janusz Zawadzki bohater opowiadania Mieczysława Piotrowskiego "Podróż Arysty przez Lotaryngię"
Czy masz tu gdzie kartkę papieru i ołówek? Muszę opracować moje ostatnie ostrzeżenie dla tych lekkomyślnych krętaczy. Dla tych socjologów i grafologów, dla tej całej współczesnej nauki poniżej pasa i honoru. Już od świtu robią na mnie karierę.
22:47, belakiss
Link Dodaj komentarz »
Jules Renard o sobie
Pracujesz co dzień. Bierzesz życie poważnie. Wierzysz żarliwie w swoją sztukę. Nie nadużywasz kobiety. Zawsze będziesz niczym.
Nie martwisz się o pieniądze i chleb codzienny. Jesteś wolny, czas do ciebie należy. Musisz tylko chcieć. Ale brak ci siły.
Zawsze będziesz niczym. Płacz, unoś się, bierz głowę w ręce, miej nadzieję, nie miej, wracaj do pracy, tocz swój kamień. Zawsze będziesz niczym.
20:10, belakiss
Link Dodaj komentarz »
Alina Witkowska o Norwidzie
Jak twierdził, uprawiając sztukę utylitarną mógł dojść za oceanem do znacznych zarobków i stabilizacji życiowej. Ta perspektywa wpędziła go najprzód w skrajne załamanie psychiczne, później wygnała z Ameryki. 
18:59, belakiss
Link Dodaj komentarz »